Tebim – Test

Wypożyczalnia: Czy wiesz ile kosztuje wynajęcie lawety?

Transport pojazdów i maszyn to spore przedsięwzięcie, zwłaszcza, jeśli chcemy skorzystać z tej opcji samodzielnie, bez wykorzystania firmowego taboru. Wypożyczalnie samochodów oferują w większości bardzo atrakcyjne warunki najmu autolawet. Bywa, że sytuacja zmusi nas do poszukiwania najatrakcyjniejszych ofert, skąd jednak mamy wiedzieć, czy cena lawety, jaką zaproponowała nam wypożyczalnia samochodów jest dla nas korzystna? Sprawdźmy, jak w takim przypadku nie przepłacać. Wypożyczalnia Samochodów Kalisz i Autolawet
Carson Auto wynajem samochodów
ul. Częstochowska 201, 62-800 Kalisz

Co wpływa na cenę autolawety – wynajem i jego składowe

Różnice w ofertach, jakie do nas trafią mogą być znaczące i sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Z czego wynika cena lawety? Wypożyczalnie samochodów zwykle rozgraniczają swoją taryfę ze względu na wielkość lawety oraz dopuszczalną masę całkowitą, jaką może ona bezpiecznie transportować. Na cenę wpływa także czas wynajmu autolawety. Panuje tutaj zasada zbliżona do wynajmu aut – im dłuższy czas wynajmu, tym atrakcyjniejsze warunki zaproponuje nam wypożyczalnia. Oczywiście na cenę wpływa także region kraju – duże aglomeracje miejskie mają zwykle nieco zawyżone ceny, dlatego czasem warto poznać ofertę tych usługodawców, którzy działają nieco na uboczu.

Warto dodać, że w ofercie wypożyczenia autolawety zwykle znajdzie się dodatkowa informacja co do opłaty za kierowcę. Mamy opcję wynajęcia jej solo, lub z wyspecjalizowanym pracownikiem, który obsłuży lawetę.

Ile kosztuje wypożyczenie lawety?

Cóż, trudno mówić tutaj o sztywnych ramach albo krajowym cenniku. Jednak uśredniając to, co udało nam się znaleźć w ofercie wypożyczalni samochodów, to około 250 – 350 zł za dobę. A co, jeśli interesuje nas wynajem krótko lub długoterminowy. W pierwszym przypadku możemy skorzystać z taryfy godzinowej. Sama laweta kosztuje wówczas około 100 – 150 zł, ale zwykle wypożyczalnie naliczają minimalny czas wynajmu na 4 godziny. Z kierowcą będzie jednak znacznie drożej. Wypożyczalnie lawet w dużych miastach mają zwyczaj dzielić cennik na użytkowanie w granicach miasta, a także poza miastem. Gdy wyjedziemy ze strefy stałych opłat, wypożyczalnia samochodów nalicza nam ekstra 1-2 zł za każdy pokonany kilometr. Warto doprecyzować warunki najmu autolawety zanim zdecydujemy się na konkretną firmę – ukryte koszta raczej nikogo nie cieszą.

Cena wypożyczenia lawety lub autolawety zmienia się w zależności od tego, czy wymagany jest uprawniony kierowca. Większość autolawet do przewożenia pojedynczego pojazdu nie wymaga dodatkowych uprawnień i mogą ją prowadzić posiadacze prawa jazdy kat. B. Większe lawety mogą wymagać dodatkowych uprawnień B+E, gdy przekracza ona masę całkowitą 3,5 t. Wypożyczalnie samochodów zastrzegają sobie zwykle, że osoba kierująca musi mieć ukończony 25 rok życia i posiadać ważne prawo jazdy przez co najmniej 3 lata.